2020 წლის არჩევნებში გამოყენებული გამოკითხვები
საარჩევნო პროგნოზების ანალიზისთვის ამ ეტაპზე გამოყენებულია 36 წინასაარჩევნო და პოლიტიკური გამოკითხვების შედეგები, რომელიც 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ ჩატარდა. დამატებით, მონაცემების ანალიზის დროს 2016 წლის საპარლამენტო და 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შედეგებიც არის გათვალისწინებული. „CRRC-საქართელოს“ 2020 წლის ოქტომბრის ომნიბუსის კვლევა შეწონილია ე.წ. არგამოპასუხების მეთოდით. რეპლიკაციის მონაცემები და კოდი ამ ბმულზე შეგიძლიათ, ნახოთ.
მასობრივი გამოკითხვის მონაცემები მრავალფეროვანია როგორც გამოკითხვის ჩატარების მეთოდოლოგიით, აგრეთვე შემსრულებელი და დამკვეთი ორგანიზაციების პოლიტიკური თუ საზოგადოებრივი აღქმით. ეს გარემოება საშუალებას გვაძლევს, საბოლოო შედეგებში მაქსიმალურად აისახოს მეთოდოლოგიური და იდეოლოგიური მრავალფეროვნება, რომლითაც ხასიათდება ქართული საზოგადოება.
ჩვენს მოდელებში გამოყენებული კვლევები შესაძლებელია დაიყოს სამ ძირთად ჯგუფად. პირველ ჯგუფს მიეკუთვნება კვლევები, რომლებიც 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებმადე და საარჩევნო პროცესამდე მნიშვნელოვნად ადრე ჩატარდა, როდესაც განსაზღვრული არ ყოფილა არჩევნების ჩატარების თარიღი, საარჩევნო კანონმდებლობა, პოლიტიკური პარტიებისა და ბლოკების საბოლოო კონფიგურაციას. მეორე ჯგუფში შესაძლებელია გაერთიანდეს ის გამოკითხვები, რომლებიც ჩატარდა 2020 წლის 8 მარტის შეთანხმების აღსრულების შემდეგ, როდესაც ქართული პოლიტიკური სპექტრი შეთანხმდა მაჟორიტარულთან მიახლოვებულ საარჩევნო სისტემასთან. და ბოლოს, მესამე ჯგუფში ერთიანება ის კვლევები, რომლებიც ჩატარდა საარჩევნო კამპანიის მიმდინარეობისას, როდესაც ცნობილი გახდა როგორც საარჩევნო კანონმდებლობა, აგრეთვე საბოლოოდ ჩამოყალიბდნენ არჩევნებში მონაწილე ძირითადი სუბიექტები.
რაც შეეხება გამოკითხვების დაყოფას მეთოდოლოგიური კუთხით, შეგვიძლია გამოვყოთ მონაცემების შეგროვები ორი ძირითადი მოდელი: პირისპირ ინტერვიუები და სატელეფონო გამოკითხვები. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ მონაცემთა შეგროვების ამ ორ მიდგომას მნიშვნელოვანი ზეგავლენა შეუძლია საბოლოო შედეგებზე. მნიშვნელოვანია აგრეთვე კითხვის ფორმულირება, რომელიც სხვადასხვა გამოკითხვაში განსხვავებულია. ზოგიერთი ტალღაში ნაკითხია ხმის მიცემასთან დაკავშირებული საკითხები, ხოლო ზოგიერთში უბრალოდ პარტიული აფილცია ან მოწონება.

Polls used in the 2020 parliamentary forecasts
For electoral forecasting, we are currently using thirty-six pre-electoral and political survey results that were conducted after the 2016 parliamentarian elections. Besides, data analysis also includes numbers from the 2016 Parliamentarian and 2017 local government elections. As for the October 2020 wave of CRRC-Georgia’s omnibus survey, we did our version of nonresponse weighting. The corresponding STATA file is available here
The range of public opinion surveys is diverse in terms of fieldwork and data collections methodologies, as well as pollsters’ and commissioners’ political and institutional affiliations. The following circumstance makes it possible to capture the methodological and ideological variety characterizing Georgian society.
Polls used in our prediction models can be groups in three key categories. In the first category, polls conducted before the elections and pre-electoral period can be grouped. During that time, the specific date of the elections was not announced, electoral code was different from the current one, as well as political parties and elective block and unions were not formed. Polls conducted after the 2020 March 8th agreement are grouped in the second category. The March 8th agreement transformed the Georgian electoral system to the almost proportional representation. The last category unites the polls that were conducted during the electoral period, after finalizing electoral code and all key actors of the elections were registered and identified.
When it comes to the differentiation of polls based on the methodology, our analysis employs two major groups of surveys: face to face and telephone interviews. An important caveat in this regard is the comparability issue, as the mode of the survey can affect the poll outcome. It is also important to take into consideration the wording of the questions used in different surveys. In some waves voting intentions are asked, while in some surveys just party affiliation or party support was probed.